Reisetips for Danmark

Sist oppdatert: 31. mars 2011

Danmark er lykkelandet.
BEDREREISE.NO

Befolkningen i dette lille landet har i flere undersøkelser blitt kåret til de lykkeligste i verden. Danskene er verken rikere eller har bedre helse enn oss, men de har en enestående sans for å hygge seg.

Dette kommer blant annet til uttrykk i Skandinavias laveste alkoholpriser, stort utvalg av kafeer og restauranter, gratis åpne helgemuseer og mange festivaler.

Klisjeen om at det er ”deilig å være norsk i Danmark” er svært sann. Nesten 1 million nordmenn reiser hvert år til Danmark. Med røde pølser, Legoland, dyreparker og endeløse strender har Danmark masse å tilby.

Kostnader
Danmark er generelt noe billigere enn Norge. De fleste guidebøker bruker rundt 600-800 kroner dagen som et minstebudsjett. En backpacker som camper og/eller bor på vandrehjem, kan trolig klare seg med rundt 300 kroner per dag.

Visum
Det kreves ingen spesielle legitimasjonspapirer ved reiser til og fra Norge-Danmark, men offentlig legitimasjon i form av førerkort eller pass anbefales likevel.

Hvordan komme dit
Det er enkelt å reise til Danmark fra Norge, enten du velger å komme dit med ferje, fly, tog eller egen bil.

Ferje
Du kan reise til Danmark med ferge fra flere norske byer. Color Line fra Kristiansand og Larvik til Hirtshals, Fjord Line fra Bergen og Stavanger til Hirtshals, DFDS Seaways fra Oslo til København og Stena Line fra Oslo til Frederikshavn. Enkelte fergeruter tar bare noen få timer.

Fly
Det er enkelt og raskt å reise til Danmark med fly. Konkurransen er stor og det er derfor lett å finne billige billetter. Her er komplett liste over flyselskaper som flyr fra Norge til Danmark: SAS, Norwegian, Widerøe, British Airways, Danish Air Transport, Cimber Sterling og RyanAir.

Tog
Det går tog fra Oslo S. til København med NSB hver dag.

Danmark er også linket til Sverige og Tyskland med flere bruer.

Vaksine og helse
Ingen spesielle vaksiner er nødvendige. De helsemessige og hygieniske forhold i Danmark er meget gode. Danmark sliter imidlertid med salmonella. Unngå rå egg og kjøttprodukter fra fjærkre som ikke er godt stekt/kokt. Vannet kan drikkes rett fra springen. Norske borgere har krav på samme behandling som danske borgere ved akutt sykdom og skade.

Sikkerhet
Danmark er et sikkert land og kan på mange måter sammenlignes med Norge. Som i alle storbyer bør man også i København ta forholdsregler for å hindre lommetyveri.

Siste fra Danmark:

Bestill hotell Bestill leiebil Bestill fly

 



2 Comments


  1. Hei

    Var på familietur til Danmark i sommer og hadde leid hytta av Dansommer/Novasol. Hadde 8 unge gutter i nabohytten som innstallerte eget stereoanlegg med tenkomusikk og festet ifra 10:00-03:00 hver dag hele uken. Ringte for å klage hvor jeg kom til en ung frøken som forklarte meg at slik måtte jeg finne meg i. Hvis det var så ille måtte jeg bare politianmelde. Var så ille at vi reiste en dag tidligere for å få ro på hotell siste natten. I etterkant har Dansommer/Novasol trukket på skuldrene å ikke en gang beklaget det som skjedde.

    Så vær oppmerksom! Når dere skal ta med barn til Danmark for å leie hytte kan dere havne mitt i en ukes tekno/fyllefest.

    Mvh

    En som ikke skal til Danmark på en stund.

  2. Har dessverre også vært ute for dårlig service fra Dansommer; ikke behjelpelige i det hele tatt. Har skrevet om hvordan huset så ut på Dansommers danske facebookside. Mugg, maur og skitt!Og begredelig service fra Dansommer.

Skriv ditt tips/kommentar:

*
Skriv ordet i bildet i feltet under.
Click to hear an audio file of the anti-spam word